سوالات متداول

پرسش و پاسخ حقوقی

1 چگونه با تعاونی خاص ارتباط برقرار کنیم ؟
سهامداران می توانند از طریق تمامی کانال های ارتباطی ( موارد ذیل ) درخواست خود مطرح نمایند. مراجعه حضوری به شعب اتوماسیون اداری برقراری تماس تلفنی با اداره ارتباط با مشتریان : 49221111-021
ارسال فکس به شماره : 44923063-021
مراجعه به ایمیل تعاونی خاص : info@tavonikhas.ir
مراجعه به ایمیل اداره ارتباط با مشتریان : CRM@tavonikhas.ir
شعبه مجازی تعاونی خاص : https://portal.tavonikhas.ir
وب سایت تعاونی خاص : tavonikhas.ir
سامانه پیام کوتاه : 30003231
مراجعه به شبکه های مجازی :
تلگرام : @tavonikhass
سروش : @tavonikhas
ایتا : @tavonikhas
2میزان سود سالیانه تعاونی خاص چقدر می باشد ؟
سود سالیانه تعاونی خاص بر اساس عملکرد شرکت های زیر مجموعه تعاونی پس از تصویب صورت های مالی در مجمع عمومی سالیانه محاسبه و برای هر سال مالی پس از برگزاری مجمع تصویب و اعلام می گردد به این سود نیز در صورت عدم برداشت و ماندگاری همچون سرمایه سود تعلق خواهد گرفت
3روش درخواست دریافت سود قطعی تعاونی خاص چگونه است ؟
سهامداران گرامی می توانند هفتم تا هفدهم مهر ماه به بعد با مراجعه حضوری و یا ثبت درخواست خود در سامانه اینترنتی تعاونی خاص ( لینک شعبه مجازی ) نسبت به دریافت سود قطعی خود اقدام نمایند .
4واریزی های تعاونی خاص در چه کارتی انجام می شود ؟
تمام وجوه واریزی تعاونی خاص در تعاون کارت پلاس (بانک دی ) انجام می گیرد .
5سقف مبلغ پس انداز ماهیانه در تعاونی خاص چقدر است و نحوه تغییر مبلغ پس انداز ماهیانه چگونه است ؟
سقف پس انداز ماهیانه برای سهامداران نامحدود بوده و اعضا می توانند به مبلغ دلخواه با رعایت ضریب 300.000ریال طبق مراحل ذیل اقدام نمایند: * پرسنل شرکتهای زیر مجموعه گروه صنعتی ایران خودرو می توانند با مراجعه به کارگزینی مربوطه نسبت به ارائه درخواست تغییر پس انداز ماهیانه اقدام نمایند. * پرسنل شرکت ایران خودرو نیز می توانند درخواستهای تغییر پس انداز ماهیانه خود را از طریق وب سایت تعاونی خاص و یا مراجعه به شعب تعاونی خاص مستقر در شرکت ایران خودرو اعلام نمایند.
6نرخ سود علی الحساب و مبلغ سرمایه جهت عقد سرمایه گذاری چقدر است؟
نرخ سود علی الحساب ماهیانه 18% می باشد . * سقف سرمایه برای اعضاء مبلغ 10.000.000.000 ریال معادل ( 33.۰۰۰ سهم) می باشد و همچنین حداقل مبلغ سرمایه جهت عقد قرارداد سرمایه گذاری برای سهامداران (۱۰۰ سهم) معادل ۳۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال و حداکثر 5٫۰۰۰٫۰۰۰.000 ریال معادل (16.666 سهم) می باشد. ( افزایش قرارداد با مضربی از ۳0 میلیون ریال امکانپذیر می باشد ). هر یک از سهامداران شاغل و بازنشسته با ارائه مدارک مورد نیاز و تمایل خود تا سقف مبالغ اعلام شده می توانند نسبت به عقد قرارداد سرمایه گذاری اقدام نمایند به این نکته توجه گردد که هرگونه تغییر ( افزایش و کاهش ) در مبلغ سرمایه منجر به دریافت سود علی الحساب نخواهد شد و مستلزم مراجعه حضوری سهامدار شاغل و بازنشسته و تکمیل فرم درخواست مربوطه و انعقاد قرارداد سرمایه گذاری جدید می باشد.
7به منظور بهره مند شدن از سود کامل (سقف سود) ماندگاری سرمایه تا چه زمانی لازم بوده و در صورت برداشت زود هنگام سرمایه ، میزان سود متعلقه چقدر خواهد بود؟
شرط بهرمندی از سود کامل، ماندگاری سرمایه تا پایان سال مالی( پایان اسفند ماه )در حساب تعاونی خاص است. در حال حاضر طبق مصوبه مجمع چنانچه سهامدار اقدام به کاهش سرمایه قبل از پایان سال مالی نماید نرخ سود متعلقه 15%می باشد و به سرمایه با ماندگاری کمتر از یک ماه سودی تعلق نخواهد گرفت.
8برای انجام کاهش سرمایه ، دریافت سود قطعی در چه زمان می توان به تعاونی خاص مراجعه کرد؟
زمان مراجعه به تعاونی برای کاهش سرمایه یا سود ، به استثناء فروردین ماه هفتم الی هفدهم هر ماه می باشد.
9برای انجام افزایش سرمایه از چه طریقی می توان اقدام نمود؟
سهامداران می توانند با سه روش نسبت به افزایش سرمایه خود نزد تعاونی خاص اقدام نمایند. روش اول : شیوه حضوری سهامداران می توانند با مراجعه حضوری خود به هر یک از شعب تعاونی خاص نسبت به افزایش سرمایه خود نزد تعاونی اقدام نمایند . روش دوم : افزایش سرمایه از طریق پورتال تعاونی خاص . اعضاء می توانند با مراجعه به سایت تعاونی خاص، شعبه مجازی، پروفایل شخصی، قسمت افزایش سرمایه نسبت به افزایش سرمایه و مبلغ دلخواه با کارت بانکی اقدام نمایند. روش سوم: واریز به حساب تعاونی خاص با مراجعه به بانک : اعضاء می توانند با مراجعه به بانک مبالغ مورد نظر خود را به یکی از شماره حسابهای ذیل به نام شرکت تعاونی خاص کارکنان ایران خودرو واریز و اصل فیش رابه یکی از شعب تعاونی خاص ارائه نمایند. بانک مهر : شماره حساب : 1-4400674-11-3024 IR 890600302401104400674001 شماره شبا : بانک دی : شماره حساب : 0105421245009 IR 090660000000105421245009 شماره شبا :
10: چگونه می توان از میزان سرمایه و یا سود خود نزد تعاونی خاص کسب اطلاع کرد ؟
اطلاعات سرمایه اعضاء پس از طی مراحل عضویت در لینک شعبه مجازی سایت تعاونی خاص کارکنان ایران خودرو به نشانی tavonikhas.ir قابل مشاهده است . ضمناً میزان سرمایه و مبلغ سود از طریق سیستم پاسخگویی تلفنی خودکار تعاونی خاص به شماره 49221111-021 نیز قابل دریافت می باشد.
11چگونه می توان از آدرس و شماره تلفن های شرکت های زیر مجموعه هلدینگ تعاونی خاص کسب اطلاع کرد؟
سهامداران می تواند آدرس و یا شماره تلفن های شرکت های زیر مجموعه هلدینگ تعاونی خاص از طریق مراجعه به سایت تعاونی خاص و یا تماس با سیستم پاسخگویی تلفنی خودکار دریافت نمایند.
12شرایط عضویت اولیه و مجددکارکنان ایران خودرو و شرکتهای زیر مجموعه چگونه است؟
الف ) شرکتهای گروه صنعتی ایران خودرو مراجعه به کارگزینی مربوطه و در خواست کسر مبلغ ( یک سهم ) 300.000 ریال از فیش حقوقی به عنوان حق عضویت اولیه بعلاوه ارسال مشخصات کامل سهامداران و مدارک مورد نیاز جهت عضویت ( کپی شناسنامه و کارت ملی و یک قطعه عکس) ب )پرسنل شرکت ایران خودرو: گواهی اشتغال به کار کپی شناسنامه و کارت ملی + کپی کارت پرسنلی و یک قطعه عکس بهمراه کارت بانکی و مراجعه به یکی از شعب تعاونی خاص در شرکت ایران خودرو- اطلاعات سرمایه اعضاء پس از طی مراحل عضویت در سایت تعاونی خاص کارکنان ایران خودرو به نشانی ( لینک شعبه مجازی ) قابل مشاهده است. tavonikhas.ir
13سهامدارانی که تاکنون به هر دلیل تعاون کارت پلاس (بانک دی) خود را دریافت نکرده اند و یا کارتشان فعال نگردیده است چه اقداماتی انجام دهند ؟
این دسته از اعضاء می‌توانند با مراجعه به شعب تعاونی خاص و یا تماس با اداره ارتباط با مشتریان به شماره تلفن۴۹۲۲۱۱۱۱ از چگونگی وضعیت کارت خود کسب اطلاع نمایند.
14سهامداران چگونه می توانند اعتبار اولیه ایساکو کارت را دریافت نمایند؟
صدور ایساکو کارت و اعتبار مجدد برای سهامداران شاغل در شرکت ایران خودرو با مراجعه به شعب تعاونی خاص انجام و برای سهامداران شاغل در سایر شرکتهای گروه صنعتی و ایران خودرو با مراجعه به امور اداری و پرسنلی شرکت مربوطه انجام می پذیرد.
15: برای افزایش اعتبار ایساکو کارت سهامداران، چه اقداماتی باید انجام گیرد و مبلغ سقف اعتبار به چه میزان است؟
سهامداران شاغل در شرکت ایران خودرو می توانند جهت افزایش سقف اعتبار ایساکو کارت تا سقف 100.000.000 ریال معادل ( 10 میلیون تومان ) با ارائه ضمانت های مورد نیاز به شعب تعاونی خاص مراجعه فرمایند. همچنین سهامداران شاغل در سایر شرکتهای گروه صنعتی ایران خودرو می توانند جهت افزایش سقف اعتبار از طریق امور اداری شرکت محل اشتغال اقدام نمایند.
16نحوه پرداخت اقساط اینترنتی مرتبط با تسهیلات دریافتی شرکتها زیر مجموعه تعاونی خاص به چه صورت است؟
سهامداران می توانند با مراجعه به لینک شعبه مجازی در سایت تعاونی خاص انتخاب نوع قسط ( کالا ، بیمه ، گردشگری ) و وارد کردن شناسه قسط و شماره تلفن همراه سپس انتخاب درگاه پرداخت و اتصال به کلیه کارتهای عضو شتاب می توانند مراحل پرداخت اقساط خود را انجام دهند.
1 بنده دریک شرکت خصوصی مشغول به کار بوده ام کارفرما ابتدا با وعده و وعید مبنی بر پرداخت حق بیمه دستمزد با ما قرارداد خدمت منعقد نمود متاسفانه بعد از دوسال که حق بیمه را پرداخت نموده دیگر از پرداخت حق بیمه درسالهای 96 و97 خودداری کرده است اینجانب برای احقاق حقوقم چه اقداماتی می توانم انجام دهم خواهش می کنم بنده را راهنمایی فرمایید. درضمن هزینه های اقامه دعوا وشکایت چقدر می باشد؟؟
به اطلاع شما دوست عزیز می رساند که برابر قانون تامین اجتماعی، کارفرمایان مکلف هستند یعنی اجبار والزام قانونی دارند که حق بیمه کارکرد کارگران و پرسنل خویش را به ماخذ 23% کارفرما و7% ازدستمزد سهم پرسنل کم و به حساب تامین اجتماعی واریز نمایند. حال که کارفرمای شما به تکالیف قانونی خود عمل ننموده برابر ماده36 و39 قانون تامین اجتماعی خودداری کارفرما از پرداخت حق بیمه سبب ازبین رفتن سنوات شما نخواهد شد وتامین اجتماعی بایستی نسبت به تامین حقوق خود یعنی وصول حق بیمه از کارفرما با ابزار های قانونی که دراختیار دارد اقدام کند و شما می توانید با شکایت در هیات تشخیص اختلاف کارگر و کارفرمای اداره کار نسبت به اقامه دعوی احتساب و احراز سابقه کارکرد خود از تاریخ 96 الی 97 اقدام کنید و پس از بررسی هیات و احراز سوابق، حکم به محکومیت کارفرما صادر خواهد شد که درصورت خودداری تامین اجتماعی از احتساب سنوات می توانید به موجب رای هیات حل اختلاف اداره کار از طریق دیوان عدالت اداری نسبت به احتساب سنوات کارکرد دوران خدمت به طرفین اداره کل تامین اجتماعی دادخواست بدهید. به طور کلی برابر رای وحدت رویه هیات عمومی دیوان عدالت اداری، خودداری کارفرما از تکالیف مقرر قانونی درخصوص پرداخت حق بیمه رافع مسئولیت سازمان تامین اجتماعی نخواهد بود. درخصوص هزینه های اقامه دعوی در اداره کار هرشکایت دردیوان عدالت اداری دعوی مالی می باشد و برابر تعرفه های هرسال قوه قضائیه تعیین می کند که درحال حاضرمبلغ 150هزار ریال به اضافه هزینه های اوراق دادخواست است.