سوالات متداول

پرسش و پاسخ حقوقی

1 چگونه با تعاونی خاص ارتباط برقرار کنیم ؟
سهامداران گرامی علاوه بر امکان مراجعه حضوری به شعب تعاونی می توانند از طریق کانال های ارتباطی مهیا شده شامل پاسخگویی تلفنی اداره ارتباط با مشتریان تعاوني‌خاص کارکنان ایران خودرو به شماره تلفن 49221111 و آدرس ایمیل CRM@tavonikhas.ir و یا سامانه پیام کوتاه به شماره 30003231، و همچنین شعبه مجازی تعاونی خاص و وب سایت شرکت به نشانی www.tavonikhas.ir و نمابر به شماره 44923063 - 021 با شرکت ارتباط بر قرار نمایند.
2روش درخواست دریافت سود قطعی تعاونی خاص چگونه است ؟
سهامداران گرامی علاوه بر مراجعه حضوری به شعب می توانند درخواست دریافت سود قطعی خود را از طریق شعبه مجازی طی روزهای کاری هفتم تا هفدهم مهر ماه به بعد به تعاونی اعلام نمایند.
3نحوه دريافت سود و سند قطعی سهام شرکت گسترش سرمايه‌گذاري ايران خودرو را چگونه است؟
آن دسته از اعضایی که به هردلیل تا کنون موفق به دریافت سند قطعی بورسی خود نشده‌اند ، می‌توانند با شماره تلفن 22059548 ، واحد سهام آن شرکت تماس حاصل فرمایند.
4نحوه ثبت نام در باشگاه سهامداری تعاونی خاص و کسب امتیاز و مزایای عضویت در این باشگاه چیست؟
اعضاء می توانند با مراجعه به سایت باشگاه به نشانی اینترنتی bashgah.tavonikhas.ir پس از ثبت کد ملی و شماره تلفن خود ( شماره مذکور باید قبلا در سیستم تعاونی خاص ثبت شده باشد ) و اعلام رمز عبور به صورت اختیاری کد فعالسازی را که برایشان از طریق پیامک ارسال شده را در قسمت مربوطه درج نموده و نهایتا در باشگاه ثبت نام به عمل اورند. و اگر چنانچه رمز عبور خود را فراموش کرده اید روی باکس فراموشی رمز کلیک کرده و پس از چند لحظه رمزجدید به تلفن همراه شما از طریق پیامک ارسال می گردد. و چنانچه سهامداران با پيغام خطا مواجه شدند می توانند با شماره تلفن 49221111 جهت راهنمایی تماس حاصل فرمایند و یا در صورت نیاز جهت تکمیل اطلاعات سهامداری خویش( شماره موبايل و.... ) می توانند به یکی از شعب تعاونی خاص مراجعه حضوری داشته باشند. موارد کسب امتیاز عبارت است از : افزایش سرمایه ، ثبت نام و فعالسازی حساب کاربری ، افزایش پس انداز ماهیانه ،عضویت مجدد و جدید ، خرید کالا و خدمات ، نگهداشت سرمایه سالانه، عدم برداشت درسه ماهه اول سال جاری ، ماندگاری سرمایه طی4سال اخیر(وفاداری) و تکمیل پروفایل اعضاء اشاره کرد .که سهامداران می توانند پس از عضویت در باشگاه علاوه بر شرکت در قرعه کشی و بهرمندی از هزاران جوایز نفیس از دیگر مزایا باشگاه همچون امکان استفاده از تخفیفات خرید خدمات ( حامی ، بهمن گشت و...) استفاده نمایند.
5چگونگی تخصیص اعتبار به تعاون کارت را انجام دهیم؟
به منظور دریافت لایه اعتباری تعاون کارت سهامدار میبایست به یکی از شعب تعاونی خاص مراجعه و پس از تکمیل فرم های مربوطه به میزان مبلغ وام درخواستی ( تا سقف 50.000.000 ریال ) علاوه 13 درصد سرمایه نزد تعاونی موجودی پس انداز داشته باشد . شارژ لایه اعتباری تعاون کارت حداکثر 72 ساعت بعد از درخواست انجام می شود و اقساط تعاون کارت از طریق شعبه مجازی و همچنین اپلیکیشن تاپ ، پنجم الی دوازدهم هرماه قابل پرداخت می باشد. ضمنا شیوه بازپرداخت وام مذکور به انتخاب سهامدار تا سقف یکسال با نرخ سود ماهیانه 5/1 درصد محاسبه می گردد و به مبلغ بلوکه شده نیز همچون سرمایه سود تعلق می گیرد.
6آيا مبلغ اعتبار تعاون کارت را مي‌توان به صورت نقدي از دستگاه خودپرداز دريافت کرد؟
تعاون کارت داراي دو لایه نقدي و اعتباري است . موجودی بخش نقدی را می‌توان همانند سایر کارتهای عضو شبکه شتاب از طریق خودپرداز و ... نقداً دریافت کرد اما اعتبار تخصيص داده شده به دارنده كارت ، در بخش اعتباری قرار دارد و لذا قابليت برداشت از دستگاه خودپرداز را نداشته و فقط قابليت خريد از فروشگاه هاي طرف قرارداد را دارد.
7از چه راهی می توان از فهرست اقلام و آخرین فروشگاه های طرف قرارداد با تعاون کارت پارسیان مطلع شد؟
سهامداران گرامی می توانند با مراجعه به شعبه مجازی تعاونی خاص و یا سایت به نشانی اینترنتی www.tavonikhas.ir از اخرین وضعیت اقلام و فروشگاه های طرف قرار داد کسب اطلاع نمایند.
8سقف مبلغ پس انداز ماهیانه در تعاونی خاص چقدر است ؟
سقف پس انداز ماهیانه برای سهامداران 500 هزار تومان است . در این خصوص همکاران شاغل در شرکت ایران خودرو می توانند علاوه بر مراجعه به سایت از طریق شعب تعاونی خاص مستقر در شرکت ایران خودرو نسبت به افزایش سقف پس انداز ماهیانه خود اقدام نمایند و دیگر کارکنان هم با مراجعه به کارگزینی محل خدمت خود نسبت به افزایش پس انداز ماهیانه اهتمام نمایند .
9نرخ سود قطعی و علی الحساب و مبلغ سرمایه جهت عقد قرارداد سرمایه گذاری چقدر است ؟
نرخ سود قطعی پس از برگزاری مجمع عمومی تعاونی خاص تعیین شده و نرخ سود علی الحساب ماهیانه نیز 18 درصد می باشد همچنین حداقل مبلغ سرمایه جهت عقد قرارداد سرمایه گذاری (100سهم ) به میزان30.000.000ریال و حداکثر ( 5500 سهم) به میزان1.650.000.000 ریال می باشد.
10به منظور بهره مند شدن از سود كامل (سقف سود) ، ماندگاری سرمایه تا چه زمانی بوده و در صورت برداشت زود هنگام سرمایه، میزان سود متعلقه چه میزان خواهد بود؟
شرط بهرمندی از سود کامل، ماندگاری سرمایه تا پایان سال مالی ( اخر اسفند ماه ) در حساب تعاونی خاص می باشد و چنانچه سهامدار اقدام به کاهش سرمایه قبل از پایان سال مالی نماید نرخ سود متعلقه 15% می باشد و همچنین به سرمایه ای که حداقل یک ماه نزد تعاونی باشد و تا پایان سال مالی (انتهای اسفند) شرط بهرمندی از سود کامل، ماندگاری سرمایه تا پایان سال مالی ( اخر اسفند ماه ) در حساب تعاونی خاص می باشد و چنانچه سهامدار اقدام به کاهش سرمایه قبل از پایان سال مالی نماید نرخ سود متعلقه 15% می باشد و همچنین به سرمایه ای که حداقل یک ماه نزد تعاونی باشد و تا پایان سال مالی (انتهای اسفند) بماند، سود به صورت روزشمار با نرخی که مجمع تصویب خواهد کرد تعلق می گیرد و همچنین به سرمایه با ماندگاری کمتر از یک ماه، سودی تعلق نخواهد گرفت.
11برای انجام کاهش سرمایه ، دریافت سود قطعی درچه زمان می توان به تعاونی خاص مراجعه کرد؟
کاهش سرمایه یا سود جاری در هرماه به استثناء فروردین ماه از هفتم الی هفدهم صورت می پذیرد.
12. شرايط عضويت مجدد کارکناني که از تعاوني‌خاص تسويه كرده و قصد عضويت مجدد دارند چگونه است ؟
با تمهیدات اخیر امکان عضویت مجدد برای این دسته همکاران مهیا شده به این منظور کارکنان شاغل در ایران خودرو می توانند با مراجعه به شعب تعاونی خاص مستقر در ایران خودرو و سایر همکاران گروه صنعتی با مراجعه به کارگزینی محل کار خود درخواست عضویت مجدد خود را اعلام نمایند .
13كساني كه به هر دليل موفق به دريافت سند قطعی و سود سهام ليزينگ ايرانيان نشده اند به کجا مراجعه کنند ؟
جهت دریافت سند قطعی ( قابل خرید و فروش در بورس اوراق بهادار) و همچنین سود سهام شرکت ليزينگ ايرانيان به اداره سهام این شرکت به نشانی تهران ، بزرگراه اشرفی اصفهانی ، نبش خ پیامبر ، پلاک 70، و یا با شماره تلفن6 - 44009512 تماس حاصل فرمایید .
14سهامدارانی که تا کنون به هر دلیل تعاون کارت خود را دریافت نکرده‌اند، چه اقدامی انجام دهند؟
این دسته از اعضاء می‌توانند با مراجعه به شعبه تعاونی خاص مستقر شهرک پیکانشهر و یا تماس با اداره ارتباط با مشتریان به شماره ۴۹۲۲۱۱۱۱ از چگونگی وضعیت صدور کارت خود کسب اطلاع نمایند.
1 بنده دریک شرکت خصوصی مشغول به کار بوده ام کارفرما ابتدا با وعده و وعید مبنی بر پرداخت حق بیمه دستمزد با ما قرارداد خدمت منعقد نمود متاسفانه بعد از دوسال که حق بیمه را پرداخت نموده دیگر از پرداخت حق بیمه درسالهای 96 و97 خودداری کرده است اینجانب برای احقاق حقوقم چه اقداماتی می توانم انجام دهم خواهش می کنم بنده را راهنمایی فرمایید. درضمن هزینه های اقامه دعوا وشکایت چقدر می باشد؟؟
به اطلاع شما دوست عزیز می رساند که برابر قانون تامین اجتماعی، کارفرمایان مکلف هستند یعنی اجبار والزام قانونی دارند که حق بیمه کارکرد کارگران و پرسنل خویش را به ماخذ 23% کارفرما و7% ازدستمزد سهم پرسنل کم و به حساب تامین اجتماعی واریز نمایند. حال که کارفرمای شما به تکالیف قانونی خود عمل ننموده برابر ماده36 و39 قانون تامین اجتماعی خودداری کارفرما از پرداخت حق بیمه سبب ازبین رفتن سنوات شما نخواهد شد وتامین اجتماعی بایستی نسبت به تامین حقوق خود یعنی وصول حق بیمه از کارفرما با ابزار های قانونی که دراختیار دارد اقدام کند و شما می توانید با شکایت در هیات تشخیص اختلاف کارگر و کارفرمای اداره کار نسبت به اقامه دعوی احتساب و احراز سابقه کارکرد خود از تاریخ 96 الی 97 اقدام کنید و پس از بررسی هیات و احراز سوابق، حکم به محکومیت کارفرما صادر خواهد شد که درصورت خودداری تامین اجتماعی از احتساب سنوات می توانید به موجب رای هیات حل اختلاف اداره کار از طریق دیوان عدالت اداری نسبت به احتساب سنوات کارکرد دوران خدمت به طرفین اداره کل تامین اجتماعی دادخواست بدهید. به طور کلی برابر رای وحدت رویه هیات عمومی دیوان عدالت اداری، خودداری کارفرما از تکالیف مقرر قانونی درخصوص پرداخت حق بیمه رافع مسئولیت سازمان تامین اجتماعی نخواهد بود. درخصوص هزینه های اقامه دعوی در اداره کار هرشکایت دردیوان عدالت اداری دعوی مالی می باشد و برابر تعرفه های هرسال قوه قضائیه تعیین می کند که درحال حاضرمبلغ 150هزار ریال به اضافه هزینه های اوراق دادخواست است.