قوانین و مقررات

عضویت اولیه

تعریف : طبق اساسنامه شرکت تعاونی خاص هرشخص واجد شرایط بایستی حداقل یک سهم از سهام تعاونی خاص معادل 300.000 ریال را دارا باشد.

شرایط عضویت اولیه

الف ) شرکتهای گروه صنعتی ایران خودرو :

1-عقد قرارداد عضویت با تعاونی خاص : در صورتیکه ۵۰% سهام شرکت به صورت مستقیم یا غیر مستقیم متعلق به شرکت ایران خودرو باشد مجاز به عقد قرارداد عضویت پرسنل خود با تعاونی خاص خواهد بود.

2-واریز مبلغ ( یک سهم ) 300.000 ریال به عنوان حق عضویت اولیه بعلاوه ارسال مشخصات کامل سهامداران و مدارک مورد نیاز جهت عضویت ( کپی شناسنامه و کارت ملی و یک قطعه عکس

 

ب )  پرسنل شرکت ایران خودرو :

گواهی اشتغال به کار، کپی شناسنامه ، کارت ملی ، کپی کارت پرسنلی و یک قطعه عکس بهمراه کارت بانکی

اطلاعات سرمایه اعضاء پس از طی مراحل عضویت در سایت تعاونی خاص کارکنان ایران خودرو به نشانی www.tavonikhas.ir قابل مشاهده می‌باشد.

 

پس انداز ماهیانه

سقف پس انداز ماهیانه برای سهامداران نامحدود بوده و اعضا می توانند به مبلغ دلخواه با رعایت ضریب 300.000 ریال  نسبت به در خواست کسر از فیش حقوقی خود اقدام نمایند .

پرسنل شرکتهای گروه ایران خودرو می توانند با مراجعه به کارگزینی مربوطه نسبت به ارائه درخواست تغییر پس انداز ماهیانه با سقف نامحدود اقدام نمایند..

پرسنل شرکت ایران خودرو نیز می توانند درخواستهای تغییر پس انداز ماهیانه خود را از طریق وب سایت تعاونی خاص و یا مراجعه به شعب تعاونی اعلام نمایند.

افزایش سرمایه

سقف سرمایه برای اعضاء مبلغ 10.000.000.000 ریال ( 33.۰۰۰ سهم) می باشد.

سقف های اعلام شده جهت سرمایه گذاری می تواند به صورت سالانه پس از تائید مدیریت ارشد شرکت تعاونی تغییر یابد

افزایش سرمایه به دو شیوه حضوری و غیر حضوری قابل انجام میباشد.

   شیوه حضوری :

هر یک از اعضاء بمنظور افزایش سرمایه میتوانند مبالغ مورد نظر خود را به یکی از شماره حسابهای ذیل به نام شرکت تعاونی خاص کارکنان ایران خودرو واریز نموده و اصل فیش رابه یکی از شعب تعاونی خاص یا امور سهام واقع در ساختمان ایرانیان ارائه نمایند .

 شبای  بانک مهرIR 890600302401104400674001 و شماره حساب 1-4400674-11-3024  بانک مهر

شماره حساب بانک دی  0105421245009   و شبای بانک دی  شماره  IR09066000000105421245009

–   افزایش سرمایه از طریق پورتال تعاونی خاص

اعضاء می توانند با مراجعه به سایت تعاونی خاص –  شعبه مجازی  پروفایل شخصی  خود قسمت افزایش سرمایه نسبت به افزایش سرمایه مبلغ دلخواه با کارت بانکی متفاوت اقدام نمایند

سرمایه گذاری شاغلین و بازنشستگان

مبلغ سرمایه گذاری :

حداقل مبلغ سرمایه جهت عقد قرارداد برای سهامداران (۱۰۰ سهم) ۳۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال و حداکثر  5٫۰۰۰٫۰۰۰.000 ریال  (166.000 سهم) می باشد. ( افزایش قرارداد با مضربی از ۳ میلیون ریال امکانپذیر می باشد ).

نرخ سود علی الحساب ماهیانه یک دوازدهم مبلغ نرخ مصوب قرارداد 18% علی الحساب ماهیانه می باشد.

عقد قرارداد سرمایه گذاری :

هر یک از سهامداران شاغل و بازنشسته با ارائه مدارک مورد نیاز و تمایل خود تا سقف مبالغ اعلام شده می توانند نسبت به عقد قرارداد سرمایه گذاری اقدام نمایند.

هرگونه تغییر ( افزایش و کاهش ) در مبلغ سرمایه منجر به دریافت سود علی الحساب نخواهد شد و مستلزم مراجعه حضوری سهامدار شاغل و بازنشسته و تکمیل فرم درخواست مربوطه و انعقاد قرارداد سرمایه گذاری جدید می باشد

کاهش سرمایه :

زمان مراجعه درخواست کاهش سرمایه ۷ الی ۱۷ هرماه می باشد که پرداخت آن در زمان درخواست به اطلاع خواهد رسید. اعضاء در صورتیکه مشکلی بابت بدهی معوق تسهیلات و توقیف سرمایه خود نداشته باشند، میتوانند با مراجعه به یکی از شعب تعاونی ،نسبت به کاهش سرمایه اقدام نمایند.

–  تعداد دفعات مجاز کاهش سرمایه ،جمعاً دوبار در سال میباشد.

–  میزان سود متعلقه به کاهش سرمایه های طی سال مالی ۱۵% می باشد.

 

 مدارک لازم جهت کاهش سرمایه  و انصراف از عضویت :

اصل کارت ملی و کارت پرسنلی

در صورت داشتن قرارداد سرمایه گذاری اصل قرارداد نیز ارائه گردد

مدارک لازم جهت انصراف :

پرسنل شاغل عضو : در صورت شاغل بودن درخواست انصراف با ارائه کارت ملی امکان پذیر می باشد ..

سهامدار هنگام انصراف یا تسویه حساب نباید هیچگونه بدهی به تعاونی خاص داشته باشد

 

نقل و انتقال سهامدار

هرگونه جابجایی حساب سرمایه اعضاء از یک شرکت گروه صنعتی ایران خودرو به شرکت دیگر عضو گروه صنعتی ایران خوردو

مدارک لازم جهت انتقال عضویت :

پرسنل ایران خودرو : ۱- فرم  نقل و انتقال ۲- گواهی اشتغال به کار

– پرسنل سایر شرکتهای گروه صنعتی ایران خوردو

فرم نقل و انتقال ممهور به مهر شرکت جاری ( شرکت متعهد)

هریک از اعضاء تعاونی خاص در صورت انتقال از یک شرکت به شرکت دیگر ،در صورتیکه شرکت دوم نیز قرارداد عضویت با تعاونی خاص را داشته باشد، با تکمیل فرم نقل و انتقال سهام و تائید شرکت انتقال گیرنده و تحویل فرم مذکور به یکی از شعب تعاونی خاص می تواند نسبت به ادغام سرمایه خود نزد تعاونی خاص اقدام نماید. در صورت داشتن بدهی، ابتدا باید تعهد کتبی شرکت انتقال گیرنده جهت تضمین بدهی اخذ و سپس مراحل نقل و انتقال عضویت انجام پذیرد