قوانین و مقررات

عضویت اولیه

تعریف : طبق اساسنامه شرکت تعاونی خاص هرشخص واجد شرایط بایستی حداقل پنج سهم از سهام تعاونی خاص معادل ۱٫۵۰۰٫۰۰۰ریال را دارا باشد.

شرایط عضویت اولیه

الف ) شرکتهای گروه صنعتی ایران خودرو :

۱- عقد قرارداد عضویت با تعاونی خاص : در صورتیکه ۵۰% سهام شرکت به صورت مستقیم یا غیر مستقیم متعلق به شرکت ایران خودرو باشد مجاز به عقد قرارداد عضویت پرسنل خود با تعاونی خاص خواهد بود.

۲- واریز مبلغ ( پنج سهم ) ۱٫۵۰۰٫۰۰۰ریال به عنوان حق عضویت اولیه بعلاوه ارسال مشخصات کامل سهامداران و مدارک مورد نیاز جهت عضویت ( کپی شناسنامه و کارت ملی و یک قطعه عکس)

 

ب )  پرسنل شرکت ایران خودرو :

۱-  ارائه فیش واریزی به مبلغ  (پنج سهم ) ۱٫۵۰۰٫۰۰۰ریال

۲-  آخرین فیش حقوقی و کپی شناسنامه و کارت ملی + کپی کارت پرسنلی و یک قطعه عکس

در صورت عدم پرداخت مبلغ ( پنج سهم ) ۱٫۵۰۰٫۰۰۰ریال عضویت اولیه و هرگونه پرداخت پائین تر از این مبلغ در سیستم ثبت نشده و به شرکت مربوطه منعکس خواهد شد.

اطلاعات سرمایه اعضاء پس از طی مراحل عضویت در سایت تعاونی خاص کارکنان ایران خودرو به نشانی www.tavonikhas.ir قابل مشاهده می‌باشد.

 

پس انداز ماهیانه

ماهانه مبلغ ۳۰۰٫۰۰۰ ریال ( یک سهم ) از فیش حقوقی هریک از اعضاء تعاونی خاص کسر و به عنوان پس انداز در حساب سرمایه آنان اضافه میشود. در صورتیکه اعضاء تمایل به افزایش مبلغ پس انداز ماهیانه خود را داشته باشند میتوانند با مراجعه به کارگزینی مربوطه نسبت به ارائه درخواست تغییر پس انداز ماهیانه تا سقف ۳٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال ( ده سهم ) اقدام نمایند.

همچنین صرفاً پرسنل شرکت ایران خودرو میتوانند درخواستهای تغییر پس انداز ماهیانه خود را از طریق وب سایت تعاونی و یا مراجعه به شعبه تندر اعلام نمایند.

افزایش سرمایه

سقف سرمایه برای اعضاء مبلغ ۲٫۱۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال ( ۷۰۰۰ سهم) می باشد. همچنین سقف سرمایه گذاری برای کلیه اعضاء از  ۳۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال ( ۱۰۰ سهم ) تا ۱٫۶۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ريال ( ۵۵۰۰ سهم ) خواهد بود.

سقف های اعلام شده جهت سرمایه گذاری می تواند به صورت سالانه پس از تائید مدیریت ارشد شرکت تعاونی تغییر یابد.

افزایش سرمایه به دو شیوه حضوری و غیر حضوری قابل انجام میباشد.

   شیوه حضوری :

هر یک از اعضاء بمنظور افزایش سرمایه میتوانند مبالغ مورد نظر خود را به یکی از شماره حسابهای ذیل به نام شرکت تعاونی خاص کارکنان ایران خودرو واریز نموده و اصل فیش رابه یکی از شعب تعاونی خاص یا امور سهام واقع در ساختمان ایرانیان ارائه نمایند .

حساب سیبا ۰۱۰۶۳۰۲۸۶۳۰۰۷ بانک ملی شعبه ایران خودرو

بانک توسعه تعاون شعبه ایران خورو حساب ۱۷۱۵۱۱۱۱۱۰۲۶۱ کد ۱۷۱۵

  شیوه غیر حضوری :

بمنظور رفاه حال سهامداران محترم و برای صرفه جویی در وقت و هزینه ،امکان افزایش سرمایه از طریق لایه بانکی حامی کارت و نیز کلیه کارت های عضو شبکه شتاب فراهم گردیده است. برای این کار کافیست با مراجعه به دستگاههای خود پرداز و با استفاده از خدمات غیر حضوری نظیر اینترنت بانک ، موبایل بانک و تلفن بانک، نسبت به انتقال وجه مورد نظر اقدام نمائید:

شماره کارت ۵۰۸۵-۴۰۰۰-۱۲۱۹ -۶۲۷۴ بانک اقتصاد نوین به نام شرکت تعاونی خاص کارکنان ایران خودرو و شماره حساب ۱-۹۹۰۰-۲-۲۱۴ بانک اقتصاد نوین به نام شرکت تعاونی خاص کارکنان ایران خودرو.

در صورت افزایش سرمایه از طریق حامی کارت ،نیازی به مراجعه حضوری و ارائه رسید واریز وجه به اداره سهام نمی باشد. چنانچه افزایش سرمایه از هر کارتی به غیر از حامی کارت انجام گردد. مراجعه حضوری به یکی از شعب تعاونی و ارائه رسید وجه واریزی به همراه درج اطلاعات پرسنلی سهامدار الزامی است.

–   افزایش سرمایه از طریق پورتال تعاونی خاص

طرح سرمایه گذاری شاغلین و بازنشستگان

مبلغ سرمایه گذاری :

حداقل مبلغ سرمایه جهت عقد قرارداد برای سهامداران (۱۰۰ سهم) ۳۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال و حداکثر (۵۵۰۰ سهم) ۱٫۶۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال می باشد. ( افزایش قرارداد با مضربی از ۳ امکانپذیر می باشد.)

نرخ سود علی الحساب ماهیانه یک دوازدهم مبلغ نرخ مصوب قرارداد ،۲۰% علی الحساب ماهیانه می باشد.

عقد قرارداد سرمایه گذاری :

هر یک از سهامداران شاغل و بازنشسته با ارائه مدارک مورد نیاز و تمایل خود تا سقف مبالغ اعلام شده می توانند نسبت به عقد قرارداد سرمایه گذاری اقدام نمایند.

هرگونه تغییر ( افزایش و کاهش ) در مبلغ سرمایه منجر به دریافت سود علی الحساب نخواهد شد و مستلزم مراجعه حضوری سهامدار شاغل و بازنشسته و تکمیل فرم درخواست مربوطه و انعقاد قرارداد سرمایه گذاری جدید می باشد.

کاهش سرمایه :

زمان مراجعه درخواست کاهش سرمایه ۷ الی ۱۷ هرماه می باشد که پرداخت آن در زمان درخواست به اطلاع خواهد رسید. اعضاء در صورتیکه مشکلی بابت بدهی معوق تسهیلات و توقیف سرمایه خود نداشته باشند، میتوانند با مراجعه به یکی از شعب تعاونی ،نسبت به کاهش سرمایه اقدام نمایند.

–  تعداد دفعات مجاز کاهش سرمایه ،جمعاً دوبار در سال میباشد.

–  میزان سود متعلقه به کاهش سرمایه های طی سال مالی ۱۵/۵% می باشد.

–   از زمان درخواست برداشت سرمايه تا زمان پرداخت ، بابت اين مدت زمان به سرمايه برداشت شده سود تعلق می گيرد

 

مدارک لازم جهت کاهش سرمایه :

پرسنل ایران خودرو : اصل کارت ملی و کارت پرسنلی

سایر شرکتها : اصل نامه از شرکت ممهور به مهر شرکت و امضاء مدیریت اداری یا مالی

هرگونه خط خوردگی در نامه فاقد اعتبار می باشد.

در صورت داشتن قرارداد سرمایه گذاری اصل قرارداد نیز ارائه گردد.

 

انصراف از عضویت ، تسویه حساب

با درخواست اعضاء حساب سرمایه تسویه می گردد و سهامدار بعد از انصراف دیگر عضو تعاونی خاص نمی باشد.

 

مدارک لازم جهت انصراف :

الف : پرسنل ایران خودرو : در صورت شاغل بودن درخواست انصراف با ارائه کارت شناسایی امکان پذیر می باشد . اما در صورت تسویه کامل با ایران خوردو ارائه مفاصا حساب و کارت شناسایی الزامی می باشد.

ب : سایر شرکتها : ارائه اصل فرم مربوطه و مشخص نمودن تیک انصراف و همچنین ممهور نمودن نامه به مهر شرکت و امضاء مدیریت مالی یا اداری بدون هیچ خط خوردگی .

سهامدار هنگام انصراف یا تسویه حساب نباید هیچگونه بدهی به تعاونی خاص داشته باشد.

 

 

 

 

نقل و انتقال سهامدار

هرگونه جابجایی حساب سرمایه اعضاء از یک شرکت گروه صنعتی ایران خودرو به شرکت دیگر عضو گروه صنعتی ایران خوردو

 

مدارک لازم جهت انتقال عضویت :

–   پرسنل ایران خودرو : ۱- فرم  نقل و انتقال ۲- گواهی اشتغال به کار

– پرسنل سایر شرکتهای گروه صنعتی ایران خوردو

–         فرم نقل و انتقال ممهور به مهر شرکت جاری ( شرکت متعهد)

هریک از اعضاء تعاونی خاص در صورت انتقال از یک شرکت به شرکت دیگر ،در صورتیکه شرکت دوم نیز قرارداد عضویت با تعاونی خاص را داشته باشد، با تکمیل فرم نقل و انتقال سهام و تائید شرکت انتقال گیرنده و تحویل فرم مذکور به یکی از شعب تعاونی خاص می تواند نسبت به ادغام سرمایه خود نزد تعاونی خاص اقدام نماید. در صورت داشتن بدهی، ابتدا باید تعهد کتبی شرکت انتقال گیرنده جهت تضمین بدهی اخذ و سپس مراحل نقل و انتقال عضویت انجام پذیرد.